For starters a little about me

Who am I

My name is Epp. Epp is old and traditional Estonian name. I’m sure in ancient times it had a meaning like most names did, but the meaning has gone lost. I’ve had many fun situations because of my name.Who thinks its just a nickname, most

Photo: Tatjana Lind. Pepe & Epp Love Story, Nomme, Tallinn, March 2012
Me in wintertime. World is so peacful when coverd in snow.

people outside of Estonia have no clue how to pronounce it, and for some reason people tend to think its a mans name and they are a bit confused when a woman shows up. I’m happy about my name and I’m very glad to be acquainted with you and hear the story behind your name!

Where do I come from

I´m Estonian woman, living in a small village in central Estonia. My first language is Estonian, so my English might not be perfect. Estonia is in so many ways a strange and mystical country. I feel its a land filled with opportunities for spiritual growth. Estonians are not very religious people but we do feel close to nature and its spirits.

My village is named Lau village and its in the middle of forests, bogs and swamps. For many this kind of nature might be scary but to me its one source of my power and being. History of my village goes back ~800 years and my family has been living here for a century. For several years I’ve been looking for a spiritual place, for a temple, in many different places, just to discover that my home is the temple I’ve been looking for and this is the place for my path as a priestess.

What do I do

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sometimes its hard to know when exactly your spiritual path started or ones abilities first showed. Now I know that Ive been channeling energy for a long time. I don’t read minds or taro cards, I don’t see the future or travel to past lives. Here in the temple energies are at work to help you to move on, they give your soul the opportunity to fly to the higher plains to make preparations for what is to come. Through conversation and signs from the nature some of the questions might be answered. I dont do things for you, you do everything yourself, but sometimes you just need to do it inside the right energy with a bit of guidance from above.

So if you happen to come to Estonia and feel you need to spend a day in the temple of nature and goddesses just let me know (pathpriestess@gmail.com).

Im also very happy to give tours and show you around Raplamaa. Raplamaa is full of places and sights from different periods of Estonian history and also with many places of spectacular nature.

 

Minu kodu on minu tempel ja minu igapäevased tegemised on üks võimalus olla teenistuses. Oma elu ja universumi teenistuses. Minu elus on olnud periood, kus arvasin, et selleks, et teisi abistada tuleb kindlasti olla näiteks tervendaja. Või siis vähemalt väga vaimne ja valgustunud, tehes erinevaid praktikaid ja mõeldes ainult positiivseid mõtteid. Nüüdseks olen jõudnud äratundmisele, et vaimne on tegelikult väga materiaalne. Ei, mitte rahalises mõttes! Materiaalne oma elu elamise mõttes. Me oleme ju kõik siin selles maises ja materiaalsesse kehas täitmas ka maiseid ülesandeid. Viimasel ajal on mulle tundunud, et paljud inimesed üritavad oma muresid lahendada vaid vaimsel teel. Kui ma õpin õigesti mediteerima, kui ma õpin andestama ja vabastama, siis ma õpin õigesti toituma, siis õpin õigesti mõtlema, ja siis tulebki õnn minu õuele ja kõik mured taanduvad. Justkui iseenesest, eks? Aga kuidas oleks, kui selle asemel, et õppida kõike seda, mis on „õige“, hakkaks hoopis oma elu elama? Süveneks sügavale iseendasse läbi oma igapäevaste pisitegemiste ja emotsioonide. Kui ei üritaks õigesti elada, vaid hoopis oleksime lihtsalt olemas, tegemas seda, mida elu palub meil teha?

Ma olen varem juba maininud, et maale kolides tuleb arvestada sellega, et iseendale otsavaatamiseks jääb palju aega ning maal saad elada vaid siis, kui iseendaga hästi läbi saad. Minu mõned maal elatud aastad on mulle kätte juhatanud rajad sügavustesse minu sees, mida linnas iial leidnud ei oleks. Seal sügavikes on suurt armastust, suurt hirmu ja kartust, on ka kurje mõtteid ja pahatahtlikkust. Aga see kõik on minu oma, minu uurida, minu lahendada. Kasutades omi meetodeid ja neid juhuseid ja inimesi, mida elu minu teele paneb. Ainuke, mida tean, on see, et ma ei soovi enam peita ega põgeneda, soovin lahendada ja iseennast tundma õppida ja veelgi enam, õppida mõistma seda, kes ja mis ma olen, üritamata head muuta paremaks ning halba muuta positiivseks. Märgusõnaks on aktsepteerimine. Ma olen muu seas ka kõigest vaid füüsilises kehas eksisteeriv inimene. Seda ei olegi nii vähe ning seda ei maksaks unustada.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s